Ak celý rok nič tak... - Deň divadla 27. marec

Všade
Viac

Ak celý rok statočne ignorujete divadlo, 27. marca by ste to možo mohli zmeniť. Tento deň je totiž už 62 rokov zasvätený divadlu. 

Váš deň by mohol vyzerať asi takto:

Celý deň v podmaze: https://www.youtube.com/watch?v=4-L6rEm0rnY&list=RDQMX4PzZmSn-QA

Ráno 9:00 - pozriem články na MLOKi.sk

Poobedná prechádzka - od SND (staré) k SND (nové) 

Večer 19:00 - Podvolenie (Divadlo Aréna) 

Umelecký druh: 

Zimné pozorovanie: Orliak morský - vládca dunajskej oblohy

Hrušovská zdržČunovo
Viac

Niekto môže namietať, že to nie je žiadna kultúra. Ale mal by skutočne pravdu? V 19. storočí, kedy boli všakovaké výlety do prímestského okolia najobľúbenejšou formou trávenia času a pokladané zá vysoko kultúrnu činnosť, by s ním isto nesúhlasili. Dnes sú možno úniky do lesov populárne menej, ale ak máte istotu, že niečo isto uvidíte, dokážete odolať? 

Umelecký druh: 

Kriminalita v stredovekom Prešporku

Univerzitná knižnica
Viac

Prednáška o. z. Bratislavské rožky prinesie to, čo ponúka aj v jednoduchom názve.

Vladimír Segeš, uznávaný historik, ktorý sa zameriava najmä na dejiny vojen, porozpráva o prastarých koreňoch bratislavskej mafie. Stredovek sa často označuje ako vek temna. Sme veľmi zvedaví, aké prečiny najčastejšie páchali zločinné indivíduá pod rúškom nočnej temnoty v podhradí... a možno aj na hrade. 

Prednášky nie sú nuda. 

Umelecký druh: 

Tip týždňa: Nemecká dráma v salóne

Modrý salón
Viac

Scénické čítanie je najrýchlejší spôsob prezentácie dramatického diela, ktoré navyše testuje jeho dramatický potenciál. V dobe postdramatických tvarov je to trochu zavádzajúce tvrdenie, ale nič to nemení na tom, že čítania predstavujú veľmi príjemné trávenie času. Najmä ak ide o prezentáciu zahraničných dramatických textov, ktoré sa na Slovensku preklada... eee... pardón... neprekladajú.

Umelecký druh: 

Filmom oproti Slovak štátu

SNG - Berlinka
Viac

Slovenský štát bol dlho opradený rôznymi mýtmi. Vďaka iniciatívam z posledných období, však konečne naberá ostrejšie kontúry. Jedno z médií, ktoré mu v minulosti venovalo viac priestoru je film.

Film x História, séria večerov, ktoré organizuje SNG, otvára ďalšie potrebné okienko – Reflexiu Slovenského štátu v tuzemskej filmografii. Zatiaľ čo kdesi na námestí ktosi nostalgicky pochoduje a pospevuje song o slovenských mamičkách, v Berlinke sa bude polemizovať. Pridanou hodnotou, priestorom pre konfrontáciu pohľadov je prítomnosť historika a možnosť post-filmovej diskusie.

Umelecký druh: 

Africké sci-fi s Batyskafom?

A4 - Priestor súčasnej kultúry
Viac

Afrofuturizmus je slovo, ktoré sa ťažko vyslovuje. Má ale rovnaký cveng ako kubofuturizmus. Človek aj tuší, čo to asi je, ale radšej si o tom ešte niečo prečíta.

V bratislavskej A4 tento veľavýznamný pojem bližšie objasní (prevažne) hudobný večer Musique Non Stop. Event doslovne sľubuje: „Eklektickú púť skrz údolia a kopce čiernej kultúrnej identity a liberácie skrz technológiu.“

Projekt Batyskaf sa v novom roku opäť vynára a hneďkaj putuje priamo do Afriky. Takže odporúčame nachystať techno-tam tamy a hurá na vec. Čo to prinesie? Uvidíte sami. 

Umelecký druh: 

Detské futurologické sympózium

Stanica Žilina-Záriečie
Viac

Dvojdňové sympózium s názvom Výlet do budúcnosti, ktoré pripravila Stanica Žilina sľubuje unikátny pohľad detí na našu spoločnú budúcnosť.

Prázdninová dielňa určená pre deti od 6 do 12 rokov asi nemôže sľúbiť recept na lepšiu budúcnosť, ale môže dať odpoveď na mnohé otázky, na ktoré už dospelá fantázia skrátka nedosiahne. Deti sú budúcnosť a tu o nej môžu formou kreslenia, modelovaním i dizajnom voľne uvažovať. 

Umelecký druh: 

Kam neísť? - December v Ikea

Ikea
Viac

V rámci kultúrnych akcií na Citylife celkom nenápadne svieti nápis December v Ikea. Ikea sľubuje: "Zľavy. Vianočný adventný kalendár v obchodíku so Švédskymi špecialitami. Predaj vianočných stromčekov od 8.12.2016. Akcie pre rodiny s deťmi počas víkendov."

Napriek všetkej zhovievavosti k švédkym sobíkovým vankúšom, ktoré dostať na prvom poschodí, vám návštevu decembrovej Ikea neodporúčam. 

Umelecký druh: 

Lipa spieva Lasicu je PASÉ!

KC Dunaj
Viac

Nové ikony chcú nové projekty. The Best Off (Roth plus Šarišský) sľubuje nevšedené spojenie slova a hudby.

Znie to ako klišé? To istotne. Ale myslím, že dvojica Robert Roth a Vladimír Šarišský sľubuje, že to ako Cliché (tá skupina) nebude. Ťažko ale tušiť, ako to celé bude vyzerať, lebo režisér Juraj Bielik okrem všeobecného popisku zatiaľ žiadne detaily nezverejnil.

Neostáva teda nič iné ako prijať mačku vo vreci a utekať do Dunaja (nie tá rieka). 

Umelecký druh: 

Skonči na ulici!

Dunaj Dole
Viac

Odvážlivci, ktorí chcú prekročiť prah salónneho či kaviarenského mudrovania, to môžu tentoraz skúsiť priamo na ulici. Noc vonku je medzinárodné podujatie na podporu ľudí bez domova, rozširuje povedomie o problémoch a príbehoch ľudí, pre ktorých je ulica nedobrovoľným príbytkom. Zúčastni sa verejnej diskusie na tému „Koľko nás stojí bezdomovectvo?“, zasadni na gauč príbehov v súkromnom rozhovore s človekom bez domova, spi vonku.

Ako vstupné poslúžia trvanlivé potraviny v hodnote 5€, prípadne spacák, deka alebo prikrývka.

Umelecký druh: 

KADU neni Kakadu...

Kino Lumière
Viac

...je to Kabinet Audiovizuálnych divadelných umení. Názov možno zavádza. Vytvára pociť, že ide o niečo veľmi obskúrne a preteoretizované, no realita je našťastie banálnejšia (v pozitívnom zmysle). Seminár KADU, ktorý je tento rok venovaný pamiatke Shakespeara pritiahne do Bratislavy zaujímavé osobnosti a veľa premietania. Premietať divadlo na plátno síce je ako lízať zmrzlinu cez sklo, ale aj to je lepšie ako nelízať vôbec... Z programu si vyberám Utorok 6. 12. - od Masterclassu scénografky Pirosky É.

Umelecký druh: 

Stránky

Subscribe to RSS - Iné