Všade, 27.3.2017, 04:00 to 23:00

Ak celý rok nič tak... - Deň divadla 27. marec

Iné

Ak celý rok statočne ignorujete divadlo, 27. marca by ste to možo mohli zmeniť. Tento deň je totiž už 62 rokov zasvätený divadlu. 

Váš deň by mohol vyzerať asi takto:

Celý deň v podmaze: https://www.youtube.com/watch?v=4-L6rEm0rnY&list=RDQMX4PzZmSn-QA

Ráno 9:00 - pozriem články na MLOKi.sk

Poobedná prechádzka - od SND (staré) k SND (nové) 

Večer 19:00 - Podvolenie (Divadlo Aréna) 

Neskoro večer - teatrálny opijáš s kamošmi spojený s performatívnym čítaním divadelného posolstva od Isabelle HUPPERT.

 

Zatiaľ je to slabé, lebo ešte nie sú známe všetky programy divadiel. Ale sľubujeme, že 27. marca divadlu určite neuniknete. 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: umenie, žúr, posolstvo

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Malá sála Slovenskej Filharmónie, 7.3.2017, 19:00

Hudba a slovo - Stravinskij + Šostakovič

Hudba

Dobrá hudba je jedna vec, ale pridať k nej slovo a dramaturgicky ich prepojiť do jednotného celku, ktorý obohatí poslucháča hneď dvojnásobne! To je už ozaj dobre vymyslený koncept. 

Vo Filharmónii cyklus Hudba a slovo pokračuje interpretáciou Stravinského i Šostakoviča v spojení s výberom textov z kníh Solomona Volkova: Svědectví; Paměti Dmitrije Šostakoviče (AMU 2006); Igora Stravinského: Rozhovory s Robertem Craftem (Supraphon 1967) a Milana Kunderu: O hudbě a románu (Atlantis 2014). 

Texty číta Richard Stanke. Zážitok zaručený. 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: klasika, inak, dramaturgia

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Klap..., 2.3.2017, 18:00 to 8.3.2017, 23:00

More filmov na MFFK Febiofest 2017

Film

Medzinárodný filmový festival klubov preruší všetky pôsty bohato prestretým stolom plným filmov. Fanúšikov "krátkometráží" zahltí v súťaži krátkych filmov s názvom V strede Európy. Hlavnou lahôdkarkou sa ale stane Agnieszka Holland, ktorá do Bratislavy pribehne rovno z Berlinale aby tu predstavila svoj najnovší film Cez kosti mŕtvych. 

Všetko vymenované je len vrcholom ľadovca, ktorý sa za 7 dní festivalu priplaví do malých bratislavských kín. Takže zakúpte Febiopas a hurá na vec. Desať vstupov vám možno ani nebude stačiť... 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: film, festival, Febiofest

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Loď - Divadlo v podpalubí, 1.3.2017, 19:00 to 20:30

Staršie ale fit - Shirley Valentine

Divadlo

V divadle LOĎ nehrajú veľa dobrých vecí. Ale Shirley Valentine s vynikajúcou Zuzanou Kronerovou patrí určite k top repertoáru. Takže ak ste náhodou doteraz nemali žiadny dôvod do podpalubia vliezť, tak by vás práve táto monodráma mohla presvedčiť.

Ak aj dramatické zápletky, ktoré sa točia okolo starnúcich žien nie sú pre vás to pravé orechové, určite sa tentoraz nenechajte odradiť. Protagonistka vás totiž do svojej siete vtiahne za každých okolností.

Samota vie byť fajn, ale zväčša len čakáme kedy skončí. Ak trvá, prečo sa sem-tam nevyliať práve stene... 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: Zuzana Kronerová, ženy, gagy, humor

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
A4 - Priestor súčasnej kultúry, 13.2.2017, 20:00 to 22:00

Divadlo D'EPOG: Sakurambo

Divadlo

S divadlom D´EPOG je to ako s každou výraznou umeleckou skupinou. Svet okolo nich sa v podstate rozdelí na dve polovice. Na tých, ktorí ich milujú a tých, čo ich nenávidia. Všetko medzi je iba sebaklam.

Tvorcovia tohto zoskupenia vedia vyvolať vášnivé reakcie. Diskusiehodné je v ich dielach ozaj všetko. Od základnej témy, cez režijné rozhodnutia až po vizuálne spracovanie. 
Že sa opäť predstavia v Bratislave je teda skvelá správa. Tretiu časť monodramatického triptychu “DIY” v réžii Lucie Repašskej sprevádza nevinný popis: "Klasická činoherná monodráma voľne inšpirovaná životom, dielom a heroickou smrťou držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Yukio Mishimy." Dá sa tomu veriť?

Pre túto príležitosť neodporúčame večerné šaty. V A4 býva lepkavo a v lodičkách je ťažšie demonštratívne a s hrmotom opúšťať sálu a zachovať aké-také dekórum. Alebo vás k sedadlám nakoniec prilepí svojská poetika? 

  1. S. Pozor, zvykne spôsobovať návyk. 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: D´EPOG, monodráma, Japonsko

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Hrušovská zdrž, Čunovo, 11.2.2017, 09:30 to 13:00

Zimné pozorovanie: Orliak morský - vládca dunajskej oblohy

Iné

Niekto môže namietať, že to nie je žiadna kultúra. Ale mal by skutočne pravdu? V 19. storočí, kedy boli všakovaké výlety do prímestského okolia najobľúbenejšou formou trávenia času a pokladané zá vysoko kultúrnu činnosť, by s ním isto nesúhlasili. Dnes sú možno úniky do lesov populárne menej, ale ak máte istotu, že niečo isto uvidíte, dokážete odolať? 

Na Hrušovskej zdrži v Čunove, kde každý rok zimuje okolo 40 druhov vtákov je zážitok zaručený. Organizátori eventu, navyše, sľubujú celkom unikátneho návštevníka. Jedného z najkrajších dravcov zimnej oblohy Orliaka morského. Aby ste ho lepšie videli k dispozícii navyše budú aj monokulárne ďalekohľady a aby ste ho spoznali, nájdete tu aj príručky na určovanie vtáctva. 

Stačí prísť, poprechádzať sa a rozjímať nad úžasným prírodným... ehm... divadlom! 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: orliak, vtáky, výlet, krása

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Štúdio 12, 8.2.2017, 19:00 to 21:00

Na divadlo pozerať, o divadle myslieť - Hlavy 21.

Divadlo

Projekt Mliečne zuby v Štúdiu 12 ešte minulý rok ponúkol prvú premiéru:

Mladí tvorcovia Peter Galdík a Alžbeta Vrzgulová spojili svoje sily. Ich inscenácia Hlavy  21. ponúka niečo ako analýzu rôznych odrôd človeka dnešného. Oproti sebe tu stojí viacero osobnostných vzorcov, ktoré nevedia nájsť spoločnú reč. Reagujú pritom na aktuálne dianie a rétoriku „konca jednej epochy“. 

V repríze 8. februára sa po záverečnom potlesku pritiahnu do prítmia javiska stoličky a o tejto ich idei sa bude trochu diskutovať. Mloki sa zhostili úlohy moderátora a spomedzi seba ako vyvoleného určili Mila Jurániho. 

Na divadlo treba pozerať, o divadle treba myslieť. Príďte... 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: divadlo, diskusia, mliečne zuby, Mloki

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Diera do sveta, 4.2.2017, 19:00 to 21:00

História japonskej animovanej kinematografie – Manga neni Sushi!

Film

V Diere do sveta v Liptovskom Mikuláši riešia vysoko špecifické témy. Jednou z nich je aj história kinematografie. Bližšie teda história animovanej kinematografie. Ešte konkrétnejšie história japonskej animovanej kinematografie. Zaručujeme vám, že samuraj z japonského animáku by vám usekol hlavu skôr, než by ste stihli zložený názov vysloviť. Možno preto vymysleli aj skrátený výraz "anime".

Akými peripetiami si anime prešlo, než sa dostalo na plátno? Kedy sa začalo anime masívne šíriť? Aký je dnes trend? Na tieto otázky prinesie odpoveď Peter Kolesík.

Zoberte kimoná, vezmite bokeny a šup ho do Diery.

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: anime, Japonsko, samuraj?

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
A4 - Priestor súčasnej kultúry, 3.2.2017, 19:00 to 21:00

Debris: Clear - filozofické muky

Divadlo

Je to desivé.

Pozerať sa na divadlo a silou mocou sa z neho snažiť pre seba gniaviť nejaký význam. Človek potom ostane na pochybách či je pre svoje povolanie dostatočne inteligentný. Či je pre toto dielo dostatočne inteligetný. Odpoveď necháva na potom. Pri inscenácií Clear sa vám to môže stať ľahko. Existenciálne mystérium je totiž hlavolam plný zákrut, odbočiek, paradoxov, toré otvárajú mnohé otázky o minulosti prítomnosti o bytí aj nebyti o existencií a neexistencií. Všetko sa tu zrkadlí. Jedno v druhom, druhé v prvom. Dosť sme to zamotali, však.

Hrajú to len raz za čas, tak potom isto chňapnite. 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: tanec, Kant, sny, schizofrénia

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Univerzitná knižnica, 31.1.2017, 18:00 to 19:30

Kriminalita v stredovekom Prešporku

Iné

Prednáška o. z. Bratislavské rožky prinesie to, čo ponúka aj v jednoduchom názve.

Vladimír Segeš, uznávaný historik, ktorý sa zameriava najmä na dejiny vojen, porozpráva o prastarých koreňoch bratislavskej mafie. Stredovek sa často označuje ako vek temna. Sme veľmi zvedaví, aké prečiny najčastejšie páchali zločinné indivíduá pod rúškom nočnej temnoty v podhradí... a možno aj na hrade. 

Prednášky nie sú nuda. 

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: kriminálnik, mafia, Bratislava

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi
Divadlo, 31.1.2017, 08:00 to 23:00

Prepíš divadlo... DRÁMA 2016

Literatúra

Je tu opäť ponuka, ktorá sa neodmieta.

Ak nemáš ego ako lego, pošli svoje texty do súťaže DRÁMA. Aj tak všetci túšime, že ich máš plný šuflík. Môže sa stať, že nič nevyhráš, ale zas... Finalisti sú zväčša traja. To je celkom veľká pravdepodobnosť, nie?

Súťaž, ktorú vyhlasuje Divadelný ústav s Činohrou Slovenského národného divadla je na Slovensku jedinečná. Keď už neskončíš na javisku, skončíš v zborníku. A to už na teba história isto nezabudne!

Uzávierka je 31. 01. 2017.

Témy: písanie, dráma, nové texty

viac...
Odporúča Milo Juráni
Modrý salón, 26.1.2017, 19:30 to 22:00

Tip týždňa: Nemecká dráma v salóne

Iné

Scénické čítanie je najrýchlejší spôsob prezentácie dramatického diela, ktoré navyše testuje jeho dramatický potenciál. V dobe postdramatických tvarov je to trochu zavádzajúce tvrdenie, ale nič to nemení na tom, že čítania predstavujú veľmi príjemné trávenie času. Najmä ak ide o prezentáciu zahraničných dramatických textov, ktoré sa na Slovensku preklada... eee... pardón... neprekladajú.

Inscenované čítania z textov najlepších súčasných nemeckých dramatikov v Modrom Salóne SND predstavia nie len témy, ktoré na západe dominujú, ale aj to prečo je práve nemecká dráma dnes taká populárna. Obsah a forma nemajú hranice. Ako vraví pozvánka:
"Nemecká Dráma v salóne, to je stretnutie v divadelnej podobe s textami a v tej teoretickej aj s autormi. V jednotlivých ukážkach uvidíte študentov herectva Vysokej školy múzických umení. Večerom bude sprevádzať divadelníčka Dáša Čiripová."

Dodávame len, že sa tešíme na obdobie, keď bude s autormi aj v praktickej! Niekde ale začať treba.

ďalšie info na stránke udalosti

Témy: scénické čítanie, nemecká dráma, dobrá dráma, nová dráma

viac...
Odporúča Redakcia MLOKi