MLOKi

Spišský bedeker

Druhý deň festivalu otvárala inscenácia Spišského divadla v Spišskej Novej Vsi s názvom Spišské rozprávky.

Inscenácia je určená najmä pre vekovú kategóriu prvého stupňa základných škôl. Spišské rozprávky vychádzajú z dvoch literárnych predlôh, ktorými sú Spišské povesti Antona Marca a rozprávky zostavovateľa Konštantína Palkoviča vydané pod názvom Nešťastné peniaze. Spojením niektorých častí týchto predlôh vznikol príbeh postavený na princípe putovania, ktorý je overený v inscenáciách určených pre detského diváka.

Dvaja priatelia z obce, Pitoňák (Peter Olejár) a Zelina (Matej Erby), sa vydávajú na dobrodružnú cestu po Spiši, aby vďaka zázračnému prameňu prinavrátili do svojho regiónu vodu. Prostredníctvom ich putovania sa diváci zoznamujú s jednotlivými lokálnymi rozprávkami a povesťami, ktoré sa viažu k danému miestu či mestu. Práve prácu s lokálnou témou považujem za jedno z pozitív a veľký prínos tejto inscenácie. Mladí (ale aj dospelí) diváci sa majú možnosť zoznámiť s miestnou historiografiou a etnografickými prvkami.

Za seba môžem napríklad konštatovať, že som sa dozvedel ako vzniklo mesto Spišská Nová Ves. To, že vznikla spojením dvoch menších obcí, bolo pre mňa úplnou novinkou. Taktiež ma zaujal príbeh o drakovi Špakovi, či tetke Cholere. Osobne si myslím, že spracovávať regionálne príbehy, zvyky, či povery má svoj význam, čo potvrdili aj podobné ladené staršie inscenácie ako napr. Ponitrianske vyprávky, ktoré pred niekoľkými rokmi uviedlo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

No items found